অসমত মানদণ্ডৰ মাতৃযত্নৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ শক্তিশালী কৰিবলৈ এফ অ জি এছ আইI- ডিজিটেল প্লেটফৰ্ম ব্যৱহাৰ কৰিছে" - W7S News

Breaking News

test banner

Breaking

Home Top Ad

Responsive Ads Here

Post Top Ad

Responsive Ads Here

Friday, 7 May 2021

অসমত মানদণ্ডৰ মাতৃযত্নৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ শক্তিশালী কৰিবলৈ এফ অ জি এছ আইI- ডিজিটেল প্লেটফৰ্ম ব্যৱহাৰ কৰিছে"

 


W7S, NEWS, নিউজ ডেস্ক :: ফেডাৰেচন অফ অবষ্টেট্ৰিক এণ্ড গাইনেকোলজিকেল ছ'চাইটিজ অফ ইণ্ডিয়া চমুকৈ এফ অ' জি এছ আই দ্বাৰা পৰিচালিত এক মানদণ্ড উন্নতি আৰু প্ৰমাণপত্ৰ কাৰ্যসূচীয়ে অসম ৰাজ্যত গুণমান বিশিষ্ট মাতৃযত্ন নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰিছে। মান্যতা নামৰ এই পদক্ষেপটোৱে স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মচাৰীসকলক ৰাজ্যখনৰ দূৰৱৰ্তী কোণত মাতৃ আৰু নৱজাতকসকলৰ বাবে সুৰক্ষিত আৰু সন্মানজনক যত্ন উপলব্ধ হোৱাটো নিশ্চিত কৰাৰ বাবে প্ৰৱেশাধিকাৰৰ ব্যৱধানটো সমাধান কৰিবলৈ গুণমান বিশিষ্ট মাতৃযত্নৰ ১৬ টা নিদানিক মানদণ্ডৰ ওপৰত প্ৰশিক্ষণ দিয়াৰ বাবে ডিজিটেল প্লেটফৰ্ম ব্যৱহাৰ কৰি আছে। স্বাস্থ্যসেৱাৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ ডিজিটেল হস্তক্ষেপৰ সমৰ্থন কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা সন্দৰ্ভত মান্যতাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় আহ্বায়ক ড° হেমা দিৱাকাৰে কয়,"মান্যতা উদ্যোগৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈছে প্ৰতিগৰাকী মাতৃয়ে তেওঁ য’তেই নিবিচাৰক কিয়, তেওঁ গুণমান বিশিষ্ট আৰু সন্মানজনক যত্নৰ সৰ্বোচ্চ মান লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱাটো নিশ্চিত কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি। কিন্তু ভাৰতৰ দুৰ্গম অঞ্চলসমূহত, বিশেষকৈ অসমত প্ৰৱেশাধিকাৰ আৰু সামৰ্থ্যৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত,ডিজিটেল প্লেটফৰ্মক এক মূল সক্ষম কাৰক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰাটো সম্ভৱ নহ'ব। আমি বেংগালুৰু চেণ্টাৰ অফ  স্কিল  এনহাঞ্চমেণ্ট (চি এছ ই)-ৰ জৰিয়তে ৰূপায়ণ অংশীদাৰ হিচাপে এ আৰ টি আই এছ টি ৰ পৰাও যথেষ্ট সমৰ্থন লাভ কৰিছো আৰু ডিজিটেল প্লেটফৰ্মৰ জৰিয়তে নতুন ৰাজ্যলৈ উদ্যোগ বৃদ্ধি কৰাত সক্ষম হৈছোঁ। অসমে সকলো মহিলাক গুণমান বিশিষ্ট যত্ন প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় আন্তঃগাঁথনি নিৰ্মাণ কৰিবলৈ বহু বছৰ লাগিব, কিন্তু কেৱল এটা ভাল ইণ্টাৰনেট সংযোগৰ দ্বাৰা, আমি স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে এতিয়া মাতৃ আৰু নৱজাতকসকলক উচ্চ গুণমানৰ যত্ন প্ৰদান কৰাৰ ক্ষমতা গঢ়ি তুলিব পাৰোঁ – সেয়েহে তেওঁলোকে আৰু অপেক্ষা কৰিব নালাগে।" যদিও অসমে ৰাজ্যখনত মাতৃ মৃত্যুৰ হাৰ হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ প্ৰস্তুত কৰিছে, তথাপিও ইয়াৰ দেশৰ ভিতৰতেই সৰ্বাধিক মাতৃ মৃত্যুৰ অনুপাত (এমএমআৰ) আছে। ই দেশৰ গড়তকৈ যথেষ্ট বেছি – ১১৩ ৰ তুলনাত ২১৫। ভূখণ্ড, ৰাস্তা, আন্তঃগাঁথনি, আৰু গুণমান বিশিষ্ট স্বাস্থ্যসেৱাৰ বাবে দুৰ্গমতাৰ ক্ষেত্ৰত ৰাজ্যখনৰ অনন্য অসুবিধাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, মান্যতাৰ অভিনৱ ডিজিটেল প্ৰশিক্ষণ আৰু প্ৰমাণপত্ৰ মডেলে ৰাজ্যখনত মহিলাসকলৰ বাবে মানদণ্ডৰ মাতৃ যত্নৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ আৰু প্ৰদানত বাধা নিদিয়াটো নিশ্চিত কৰিবলৈ কাম কৰি আছে।

অসমৰ প্ৰথম মান্যতা-প্ৰমাণিত সুবিধাসমূহৰ মালিক ড০ অৰুণ বৰুৱাই তেওঁৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ওপৰত প্ৰশিক্ষণৰ পৰিৱৰ্তনশীল প্ৰভাৱৰ বিষয়ে কয়। "মাতৃসকলৰ  বাবে এক ইতিবাচক জন্মৰ অভিজ্ঞতাৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় ইণ্ট্ৰাপাৰ্টাম আৰু প্ৰসৱোত্তৰ প্ৰটোকল পালন কৰাত মোৰ কৰ্মচাৰীসকলক সহায় কৰাত মান্যতাৰ প্ৰশিক্ষণ অমূল্য। কেৱল সেয়াই নহয়, তেওঁলোকে এতিয়া নিজে জটিলতা আৰু জৰুৰীকালীন পৰিস্থিতিৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। বিশেষকৈ কোভিড-১৯-ৰ দ্বাৰা উত্থাপিত প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখত মান্যতা আমাৰ বাবে এক আশীৰ্বাদ হৈ আহিছে। ই অসমত মাতৃ যত্নৰ সুবিধাৰ বাবে এক বৃহৎ মূল্য সংযোজন, আৰু মই ৰাজ্যখনত উচ্চ গুণমানৰ যত্ন আন্দোলনত যোগদান কৰা আৰু মান্যতা-প্ৰমাণিত সুবিধা হোৱাৰ বাবে অধিক সংখ্যক চিকিৎসালয়ৰ যোগদানৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছোঁ। 

মান্যতা উদ্যোগৰ আঁৰৰ শক্তি এফ অ' জি এছ আই  দেশৰ প্ৰতিটো কোণত মানদণ্ডৰ মাতৃযত্ন বৃদ্ধি কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ। উদাহৰণ স্বৰূপে, মান্যতা ইতিমধ্যে গোৱালপাৰাত উপস্থিত আছে, যি নীতি  আয়োগৰ উচ্চাকাংক্ষী জিলা কাৰ্যসূচীৰ অধীনত অন্তৰ্ভুক্ত জিলাবোৰৰ ভিতৰত এখন।  এই উচ্চাভিলাষী লক্ষ্যৰ বিষয়ে

এফ অ' জি এছ আই

 ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্যসূচী ব্যৱস্থাপনা গোটৰ মুখ্য প্ৰশাসক স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডা° হৃষীকেশ পাইয়ে কয়,"২০১৭ চনৰ ৩ খন ৰাজ্যৰ পৰা মান্যতা এতিয়া ১৪ খন ৰাজ্যত উপস্থিত আছে। কিন্তু আমাৰ লক্ষ্য হৈছে মান্যতাৰ অধীনত সকলো ২৮ খন ৰাজ্য সামৰি লোৱাটো নিশ্চিত কৰা।এফ অ' জি এছ আই  য়ে অনাগত বছৰবোৰত আমি এই লক্ষ্য পূৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ নিৰন্তৰ ভাৱে কাম কৰি আছে।"

এফ অ' জি এছ আই-ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্যসূচী ব্যৱস্থাপনা গোটটোৱে অসম আৰু দেশৰ দূৰৱৰ্তী কোণৰ মহিলাসকলেও যাতে গুণমান বিশিষ্ট মাতৃযত্ন প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে সেয়া নিশ্চিত কৰাৰ বাবে নিৰন্তৰ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ হৈ আহিছে। মূল্যায়ন আৰু প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটো দক্ষতাৰে সহজ কৰি তোলা আৰু বৰ্ধিত সংখ্যক চিকিৎসালয় মান্য প্ৰশিক্ষণৰ পৰা লাভান্বিত হ'বলৈ সক্ষম হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ প্ৰতিদিনে শ শ মূল্যায়নকাৰী আৰু সুবিধাৰ সৈতে সমন্বয় কৰি আছে", এন পি এম ইউ-ৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্য্যসূচী প্ৰৱন্ধক ড° শমিতা ভাৰদ্বাজে যোগ কৰে।


যি সময়ত কোভিড-১৯ মহামাৰীয়ে দেশত মাতৃস্বাস্থ্যৰ বিশেষকৈ দুৰ্গম অঞ্চলবোৰত কম সেৱা প্ৰাপ্ত সম্প্ৰদায়ৰ বাবে ফলাফল উন্নত কৰাৰ জৰুৰী প্ৰয়োজনীয়তা অধিক প্ৰয়োজনীয় কৰি তুলিছে, মান্যতাই ভাৰত চৰকাৰৰ সাৰ্বজনীন স্বাস্থ্য কভাৰেজ উচ্চাকাংক্ষা আৰু এছডিজি ৩.১  ৰ ২০৩০ পৰ্য্যন্ত প্ৰতি ১০০০০  জন্মত মৃত্যহাৰ ৭০ লৈ হ্ৰাস কৰাৰ লক্ষ্যক পূৰণ কৰিবলৈ প্ৰচেষ্টাৰত হৈ আছে।

2 comments:

  1. Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects. Would like to see some other posts on the same subject! apostas com valor

    ReplyDelete
  2. I use only high quality materials - you can see them at: สล็อตpg

    ReplyDelete

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here